уторак, 28. јул 2015.

Црква у Гучи прославила славу

   Храм у Гучи, посвећен Сабору светог архангела Гаврила, литургијски је прославио славу, 26. јула 2015. године. Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Милорад Цицовић, уз саслужење протојереја-ставрофора Милуна Ивановића, јеромонаха Јелисеја (Вујовић) и парохијског ђакона Момчила Славковића.
   У литургијском прослављању овог великог празника, учествовао је велики број верног народа, који је стрпљиво стајао испред храма, јер је храм био мали да прими све вернике. У наставку свете Литургије обављена је славска литија и преломљен је славски колач.
   Свечано славље настављено је трпезом љубави у порти храма, а која је приређена трудом домаћина Радише Јовичића.
   За следећу годину, за домаћина славе јавили су се Мишо Васовић и Милан Богдановић.
вероучитељ Никола Ивановић
извор: eparhija-zicka.rs

петак, 24. јул 2015.

ТРОПАР ИКОНИ


Тропар Икони други, глас 1.

   Као светлозарна звезда из Србије, на Атон чудесно дође свечасна Икона Твoја Тројеручица. Побожно је примивши као Божанствени Дар с висина, обитељ Хиландарска Тебе слави, Владичице, и усрдно вапије Ти: Не удаљи милост Твоју од нас, него буди с нама у векове.
фото: www.hilandar. org

Икона Пресвете Богородице Тројеручице, 25. јул



Једна од најлепших и најпознатијих икона у Српској Православној Цркви јесте икона Пресвете Богородице Тројеручице. Тројеручица је, према предању, у VIII веку исцелила руку светог Јована Дамаскина, када му је она одсечена по заповести дамаског калифа (град Дамаск у данашњој Сирији, калиф – владар). Свети Јован Дамаскин се, наиме, како писмима, тако и речима борио против иконобораца, али је био оклеветан код арапских власти и неправедно кажњен. Исцелила га је Пресвета Богородица док се пред овом њеном иконом ожалошћен молио. Из захвалности за учињену милост, он је икони додао трећу сребрну руку, по чему је она добила име Тројеручица. Икона је у великој мери прекривена златним и сребрним оковом.

ВЕРА И ОБИЧАЈИ

Чудотворна икона Пресвете Богородице Тројеручице прославља се у Српској Православној Цркви 25. јула (12. јула по старом календару).

ИСТОРИЈА

По свом чудесном исцељењу, свети Јован Дамаскин постаје монах у лаври светог Саве Освећеног, а света икона Тројеручица остаје непрестано уз њега. Он пре упокојења братији оставља завештање да се ова света икона дарује царском сину који ће, према пророчанству светог Саве Освећеног, једног дана доћи на поклоњење у лавру. Тако Тројеручица пет векова касније доспева у руке царског сина, тада архиепископа све српске земље – Саве, заједно са иконом Богородице Млекопитатељнице и штапом светог Саве Освећеног. И данас се око ње дешавају чуда. Стално борави у српском манастиру Хиландар на Светој Гори.

   извор: srpskikod.org

среда, 22. јул 2015.

БЕЛИ АНЂЕО, Манастир Милешева

Етно група "Бели анђео"

БЕЛИ АНЂЕО


ДОСТОЈНО ЈЕСТ

САБОР СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА, 26. јул

Слава Цркве Светог архангела Гаврила у Гучи

26/13 јул

Св. Архангел Гаврил. Овај велики архангел Божји празнује се 26 марта. На данашњи дан пак славе се и чествују његова јављања и чудеса кроз сву историју људскога спасења. Држи се да је ово славље установљено прво у Св. Гори у IX веку за време царева Василија и Константина Порфирогенитних и патријарха Николе Хрисоверга, а поводом јављања овога архангела у келији једној до Кареје, где је прстом по камену исписао песму Богородици Достојно јест.Због тога догађаја ова келија се назвала и до данас назива келија „Достојно". У вези с овим помињу се и остала јављања архангела Гаврила, као: јављање Мојсеју, кад је овај чувао стадо Јоторово, којом приликом он је саопштио великом избранику Божјем како је створен свет и све остало што је Мојсеј после записао у књизи Постања; јављање пророку Данилу и саопштење тајне о будућим царствима и о доласку Спаситеља; јављање св. Ани и обећање, да ће родити кћер, преблагословену и пречисту Деву Марију; многократно јављање св. Деви, док се ова бавила у храму јерусалимском; јављање Захарији првосвештенику и саопштење о рођењу Јована Претече и кажњавање истога немилом зато што није поверовао речима његовим; јављање опет св. Деви у Назарету и саопштење благовести о зачећу и рођењуГоспода Исуса Христа; јављање праведном Јосифу; јављање пастирима код Витлејема; јављање самом Господу у врту Гетсиманском, када је он Господа као човека крепио пред страдање; јављање женама мироносицама, и т. д.

Свети владика Николај, Охридски пролог, Сабрана дела, Глас цркве, Шабац, 2013.
                                    

среда, 15. јул 2015.

ДУГА

Ох, каква се оно боја
у облаку светлом види?
То је дуга, мило моје,
завет Божји, завет тврди!

Ништа лепше ја не видех
на небеском плавом своду!
То је дар од Бога нашег
кад на земљу изли воду.

Личи ми на дивно писмо
које Господ шаље неком?
У том писму Господ пише
да се мири са човеком.

   

Шта још Господ поручује
у светлости разнобојној?
Да никада више неће
потоп слати земљи Својој.

Је ли Ноје разумео
поруку од Самог Бога?
Схватио је - дуга значи:
Бог ће послат Сина Свога.

То су дивне вести благе!
А шта дуга још казује?
Да ће Небо до земљице
исто тако да се своје!

Чини ми се к'о да дуга
спаја земљу и Небеса?
У праву си, мило моје,
Божија су то чудеса.

Благо, Часопис за децу, 2007.

ЧИЈЕ ЈЕ ОНО ДЕВОЈЧЕ


                                       


петак, 10. јул 2015.

Свети апостоли Петар и Павле - ТРОПАР


Првопрестолници Апостола и учитељи Васељене, молите Господа свих, да дарује мир Васељени, а душама нашим велику милост.

Свети апостоли Петар и Павле, 12. јул

                                                         12.јул/29. јун

Свети апостол Петар. Син Јонин, брат Андреје првозваног, из племена Симеонова, из града Витсаиде. Био је рибар, и најпре се звао Симеоном, но Господ је благоизволео назвати га Кифом, или Петром (Јов. 1,42). Он је први од ученика јасно изразио веру у Господа Исуса рекавши: "Ти си Христос, Син Бога живога" (Мат. 16, 16). Његова љубав према Господу била је велика, а његова вера у Господа постепено се утврђивала. Када је Господ изведен пред суд, Петар Га се три пута одрекао, но само један поглед у лице Господа -  и душа Петрова била је испуњена стидом и покајањем. После силаска Светога Духа Петар се јавља неустрашивим и силним проповедником Јеванђеља После његове једне беседе у Јерусалиму обратило се у веру око три хиљаде душа. Проповедао је Јеванђеље по Палестини и Малој Азији,по Илирику и Италији. Чинио је моћна чудеса: лечио је болесне, васкрсавао мртве, чак и од сенке његове исцељивали су се болесници...По заповести цара Нерона... Петар би осуђен на смрт..
Свети апостол Павле. Родом изТарса, а од племена Венијаминова. Најпре се звао Савле, учио се код Гамалила, био фарисеј и гонитељ Хришћанства.Чудесно обраћен у веру хришћанску самим Господом, који му се јавио на путу за Дамаск.Крштен од апостола Ананије, прозван Павлом и увршћен у службу великих апостола. Са пламеном ревношћу проповедао Јеванђеље свуда од граница Арабије до Шпаније, међу Јеврејима и међу незнабошцима.Добио назив апостола незнабожаца. Колико су страховита била његова страдања, толико је било његово натчовечанско стрпљење. Кроз све године свог проповедања он је из дана у дан висио као о једном слабом кончићу између живота и смрти. Пошто је испунио све дане и ноћи трудом и страдањем за Христа, пошто је организовао цркву по многобројним местима, и пошто је достигао ту меру савршенства, да је могао рећи: "Не живим ја, него Христос у мени", тада је посечен је у Риму, у време цара Нерона кад и апостол Петар.

Свети владика Николај, Охридски пролог, Глас цркве, Шабац, 2013.

понедељак, 6. јул 2015.

Рођење светог Јована Претече - Тропар


Пророче и Претечо доласка Христовог, не умемо те достојно похвалити, ми који те љубављу поштујемо, јер неплодна тобом рађа и очева немост се ослобађа, славним и часним твојим рођењем: И оваплоћење Сина Божијега се свету проповеда.

Црква Вазнесења Господњег у Чачку

четвртак, 2. јул 2015.

Три нове књиге Милке Милићевић из Сиднеја

   После њеног првенца из 2011. књиге под насловом „Пружена грана“, пре извесног времена светлост дана угледале су њене три нове књиге, и то „Светосавским путем до звезда“, „Сиднејска Лазарица“ и „Дневник једне Моравке“.


Манастир Студеница, Преподобна Анастасија Српска, 4. јул 2013.


видео: М. Луковић

Хор "Света Анастасија Српска", Требиње


Чланови хора цркве у Александровцу

Преподобна Анастасија, мајка Светог Саве, 4. јул

Супруга Стефана Немање. Мајка Вукана, Стефана и Растка.Гркиња пореклом, кћи византијског цара Романа. У браку са Немањом родила три сина: Вукана, Стефана и Растка. Своју децу васпитавала је у хришћанској вери и побожности. Под њеним благотворним утицајем, најмлађи син Растко одлази у Свету Гору да се изнова духовно роди и препороди и да израсте у духовног горостаса који ће постати духовни отац целог једног народа за сва времена. Пред крај живота, благочестива Ана се повукла у своју задужбину манастир Косаницу на левој обали Топлице, замонашила се и добила монашко име Анастасија. Ту се представила у миру 4. јула(21. јуна) 1200 године.

Свети владика Николај, Охридски пролог, Глас цркве, Шабац, 2013.


 Њене мошти почивају у манастиру Студеници.

Када смо тужни, потребна нам је...

1. Када смо тужни, потребна нам је...
2. Путује небом и доноси кишу...
3. Без њега нема праве хладовине и чистог ваздуха...
4. Ако није лаж, онда је...
5. Када није хладно, онда нам је...
6. Твоја дружина за спорт или игру...
7. Када волиш, онда је имаш...


Р - - - - -

О - - - -

Д - - -

И - - - - -

Т - - - -

Е - - - -

Љ - - - -

Часопис Богомладенац, бр.3, 2015.