"А Исус дозвавши их рече: Пустите дјецу нека долазе к мени, и не спречавајте их; јер таквих је Царство Божије. Заиста вам кажем: Који не прими Царство Божије као дијете, неће ући у њега" (Лука 18, 16)
уторак, 28. фебруар 2017.
недеља, 26. фебруар 2017.
субота, 25. фебруар 2017.
среда, 22. фебруар 2017.
Свети владика Николај: Хајте децо, Христос зове
Музика и вокали, свештеник Александар Рељић
Певајте Му славослов!
Он вас зове на дарове
И на Божји благослов.
Оставите плач и вику
Кад вас тражи Спаситељ,
Служите Му сви на дику!
Он је ваш избавитељ.
Он ангеле ваше знаде
Што вас прате дан и ноћ
Да вас зли дух не украде -
Он их шаље у помоћ.
Његови су дари ови:
Мир, доброта и кротост,
А још кад вас благослови:
Вера, крепост и мудрост.
Он је за вас муке подн'о:
На Крст дигнут и разапет.
- Слава! појте, сад је згодно,
- Слава! опет и опет.
Хајте, децо, Христос зове,
Певајте Му славослов!
Он вас зове на дарове
И на Божји благослов.
уторак, 21. фебруар 2017.
понедељак, 20. фебруар 2017.
недеља, 19. фебруар 2017.
субота, 18. фебруар 2017.
КРЕАТИВНИ СУСРЕТ СА ИСТОРИЈОМ
МАКЕТАРСТВО – НЕОБИЧАН ХОБИ ВЕРОУЧИТЕЉА ЂОРЂА ЧОЛОВИЋА
За Чачанина двадесетдеветогодишњег Ђорђа Чоловића, историја света је на посебан начин део свакодневице. Када се уђе у дом његове породице у Улици цара Лазара, многи детаљи изгледају као управо спремљене минијатурне кулисе за неки филм. Ратници и војна техника зараћених страна из Првог и Другог светског рата, амерички војници из Вијетнама, војна техника – авиони, тенкови, оклопна возила… А однедавно је међу њима и јапански самурај из 14. века. Све су то макете које Ђорђе прави са пуно љубави и креативности. Од њих је створио свој мали музеј у коме су под истим кровом ратна и војна опрема из разних држава (Јапана, Израела, САД, Немачке…). И док их посматрамо делују толико реалано, а само знатно умањена величина (неке су рађене у размери 1 : 72) можда ту “стварност” претварају у несагледиви свет игре и радозналости.
петак, 17. фебруар 2017.
Задушнице: Наша љубав у Христу одржава их живим
У суботу пред Месопусну недељу Црква нас позива да се молитвено сећамо свих оних који су уснули у нади у Васкрсење и живот вечни.
Хришћанство је религија љубави. Христос није оставио својим ученицима неко учење о индивидуалном спасењу, већ заповест да љубе један другога. Љубав представља основ и суштину Цркве. Грех је увек одсуство љубави, а самим тим и одвајање, изолованост, рат против свих. Молећи се за мртве - ми их сусрећемо у Христу. У Христу нема разлике између живих и мртвих, јер су у Њему сви живи. Љубећи Христа - љубимо све оне који су у Њему; љубећи оне који су у Њему - ми љубимо Христа. Наша љубав у Христу одржава их живим.
Хришћанство је религија љубави. Христос није оставио својим ученицима неко учење о индивидуалном спасењу, већ заповест да љубе један другога. Љубав представља основ и суштину Цркве. Грех је увек одсуство љубави, а самим тим и одвајање, изолованост, рат против свих. Молећи се за мртве - ми их сусрећемо у Христу. У Христу нема разлике између живих и мртвих, јер су у Њему сви живи. Љубећи Христа - љубимо све оне који су у Њему; љубећи оне који су у Њему - ми љубимо Христа. Наша љубав у Христу одржава их живим.
четвртак, 16. фебруар 2017.
уторак, 14. фебруар 2017.
Свети Симеон Богопримац, 16. фебруар
ХОЛ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ "АКАДЕМИК МИЛЕНКО ШУШИЋ", Гуча |
Епископ Николај, Охридски пролог, Глас цркве, Шабац, 2013.
понедељак, 13. фебруар 2017.
БАБЕ
Бабе, бабе, бабе, бабе,
Бог је дао деци џабе.
Да унуке пазе, воле,
Да их прате све до школе.
У тесту им увек руке,
То је тако за унуке.
Играју са њима „мице“
Кад спремају ванилице.
Од бабине меке штрудле,
Главице ће бити мудре.
Од мирисних уштипака,
Деца ће јој бити јака.
Док им приче она чита,
У рерни се пече пита.
Па уз шољу топлог млека,
Омрсиће брк и дека.
Деца мисле, размишљају,
Како бабе не спавају.
Увек будне, увек чиле,
За унуке своје миле.
Подигнимо млека чаше,
Живеле нам бабе наше.
Нела Мечанин, Чачак
6.2.2017.
Манастир Вазнесење, 4.2.2017. |
Свети Трифун или "Дан заљубљених"
преузми везу:
14. фебруар
Свети мученик Трифун. Рођен у селу Кампсади у Фригији од сиромашних родитеља. У детињству чувао гуске. И још од детињства на њему је била велика благодат Божја, те је могао исцељивати болести на људима и на стоци, и изгонити зле духове. У то време завлада Римским царством цар Гордијан, чија ћерка Гордијана сиђе с ума, и тиме баци свога оца у велику жалост. Сви лекари не могаху лудој Гордијани ништа помоћи. Тада зли дух из луде девојке проговори и рече да њега нико не може истерати осим Трифуна. После многих Трифуна из царства буде и овај млади Трифун позват по Божјем Промислу. Он би доведен у Рим где исцели цареву ћерку. Цар му подари многе дарове, које Трифун при повратку све раздели сиромасима. У свом селу продужи овај свети младић чувати гуске и молити се Богу. Када се зацари христоборни Декије, свети Трифун би истјазаван и љуто мучен за Христа. Но он поднесе сва мучења с радошћу великом, говорећи: „О кад бих се могао удостојити, да огњем и мукама скончам за име Исуса Христа Господа и Бога мога!“ Све муке ништа му не нашкодише, и мучитељи га осудише најзад на посечење мачем. Пред смрт Трифун се помоли Богу и предаде душу своју Творцу своме 250. године.
Епископ Николај, Охридски пролог, Сабрана дела, Глас цркве, Шабац, 2013.
недеља, 12. фебруар 2017.
У сусрет празнику: СРЕТЕЊЕ
извор: Светосавско звонце, бр.2, 2015.
Андреа Икодиновић и Јована Зимоњић
Гуча, јануар, 2016.
Радуј се, Благодатна Богородице Дјево, јер из Тебе засија Сунце правде, Христос Бог наш, Који обасјава оне који су у тами. Весели се и ти, старче праведни, који су узео у своје наручје Ослободиоца душа наших, Који нам је даровао васкрсење.
ИКОНА У ХОЛУ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ "АКАДЕМИК МИЛЕНКО ШУШИЋ", Гуча |
15. фебруар
Сретење Господње. У четрдесети дан по Рождеству донесе Пресвета Дева свог божанског Сина у храм јерусалимски да Га, сходно закону, посвети Богу и себе очисти (Левит 12, 2-7; Исход 12, 2). Иако ни једно ни друго није било потребно, ипак Законодавац није хтео никако да се огреши о Свој Закон, који је Он био дао кроз Свога слугу и пророка Мојсеја. У то време држао је чреду у храму првосвештеник Захарија, отац Јована Претече. Он стави Дјеву Марију не на место за жене, него на место за девојке у храму. Том приликом појаве се у храму две чудне личности: старац Симеон и Ана, кћи Фануилова. Праведни старац узе на руке своје Месију и рече: "Сад отпушташ у миру слугу својега, Господе, по ријечи својој..." Још рече Симеон за Христа Младенца: "Гле, овај лежи да многе обори и подигне у Израиљу, и да буде знак против кога ће се говорити" (Лк 2, 29 и 34). Ана пак која од младости служаше Богу у храму постом и молитвама, и сама познаде Месију, па прослави Бога и објави Јерусалимљанима о доласку Дугочеканога. А фарисеји, присутни у храму, који видеше и чуше све, расрдише се на Захарију што стави Деву Марију на место за девојке, доставише то цару Ироду. Уверен да је то Нови Цар, о коме су му звездари с Истока говорили, Ирод брзо посла да убију Исуса. Но у међувремену божанска породица беше већ измакла из града и упутила се у Мисир, по упутству ангела Божјег. Дан Сретења празнован је од самог почетка, но торжествено празновање овога дана установљено је нарочито 544. године у време цара Јустинијана.
Свети владика Николај, Охридски пролог, Глас цркве, Шабац, 2013.
Етно група "Вез", Ко подиже славе Божје на данашњи дан
Ко помиње славе Божје
на данашњи дан
на данашњи дан!
Ко помиње славе
Божје на данашњи дан
Помогле му славе Божје
и данашњи дан
Сви анђели, аранђели
и сам Господ Бог!
Рти, 6.11.2015.
издвојено одељење Основне школе "Академик Миленко Шушић", Гуча
Народна песма, певали су је у кући, на дан славе, сви присутни свечари и гости. Наш певач је казивао: Кад дођем код домаћина на славу, па седнем тамо: домаћин запали свећу, донесе тамљан, ми сви устанемо, молимо се Богу. Свећа гори, сви стојимо, и тако отпевамо домаћинску славу...А на крају, један од нас би рекао: На здравље домаћине, да Бог да, срећна ти била слава. Сви остали би одговорили: Боже дај!"Записао: Драгослав Девић, Драгачево, 1967.
"СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ", бр. 8, 2005.
субота, 11. фебруар 2017.
Свети владика Николај, Беседа о томе како људи морају бити као деца да би били синови Божји
Заиста вам кажем: ако се не повратите и не будете као дјеца, нећете ући у царство небеско. (Мат. 18, 3)
Тако говори Господ, и реч је Његова света и истинита. Какво то превасходство имају деца над одраслим? Имају три превасходства: у вери, у послушности и у незлобивости. Дете пита родитеља о свему, и ма шта родитељ одговорио, оно верује родитељу своме. Дете је послушно родитељу своме, и лако потчињава вољу своју вољи родитељској. Дете је незлобиво, и мада се брзо срди, брзо и прашта. То троје захтева Господ од свих људи, наиме: веру, послушност и незлобивост. Он тражи да људи верују Њему безусловно, као што дете верује родитељу своме; да буду безусловно послушни према Њему, као што је дете послушно родитељу своме; и да буду незлобиви у односу један према другом, да не памте зло и не враћају зло за зло.
Вера, послушност и незлобивост главне су одлике детиње душе. Уз то још долази: бестрасност и радост. Дете није среброљубиво; дете није похотљиво; дете није славољубиво; оно има око непомућено пороцима, и радост непомућену бригама.
О браћо, ко нас може поново учинити децом? Нико осим Христа јединога. Он нас може поново учинити децом и помоћи поновном рођају нашем и то: примером Својим, науком Својом и силом Духа Свога Светога.
О Господе Исусе, савршени у послушности и незлобивости, вечни младенче Оца небесног, помози нам бити као младенци вером у Тебе, послушношћу према Теби и незлобивошћу једног према другом. Теби слава и хвала вавек. Амин.
Епископ Николај, Охридски пролог, Сабрана дела, Глас цркве, Шабац, 2013.
СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА, 12. фебруар
Ви који сте са Апостолима једнаки и учитељи Васељене, Владику свих молите: Да дарује мир Васељени и душама нашим велику милост.
Света Три Јерарха. Светитељи: Василије Велики, Григорије Богослов и Јован Златоуст имају сваки посебно свој дан празновања у месецу јануару и то: Василије Велики 1. јануар, Григорије Богослов 25. јануар и Јован Златоуст 27. јануар и 13. новембар. А овај заједнички празник установљен је у XI веку за време цара Алексија Комнена. Једном наста однекуда распра у народу око тога, ко је од ове тројице највећи. Једни уздизаху Василија због његове чистоте и храбрости; други уздизаху Григорија због његове недостижне дубине и висине ума у богословљу; трећи уздизаху Златоуста због његове чудесне красноречивости и јасноће излагања вере. И тако, једни се назваше василијани, други григоријани, а трећи јованити. Но промислом Божјим овај спор би решен на корист цркве и на још већу славу тројице светитеља. Епископ евхаитски Јован (14. јуна) имаде једну визију у сну, наиме: најпре му се јавише сваки од ова три светитеља, напосе у великој слави и неисказаној красоти, а потом сва три заједно. Тада му рекоше: "Ми смо једно у Бога, као што видиш, и ништа нема у нама противречно... нити има међу нама првог ни другог". Још посаветоваше светитељи епископа Јована да им он напише једну заједничку службу и да им се одреди један заједнички дан празника. Поводом овога дивног виђења спор се реши на тај начин што се одреди 30. јан. као заједнички празник за сва три ова јерарха. Овај празник грчки народ сматра не само црквеним него и својим највећим националним и школским празником.
Епископ Николај, Охридски пролог, Глас цркве, Шабац, 2013.
Епископ Николај, Охридски пролог, Глас цркве, Шабац, 2013.
петак, 10. фебруар 2017.
НОВЕ КЊИГЕ У ШКОЛСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ, ИЗДАЊА "СВЕТОСАВСКОГ ЗВОНЦА"
”Звончићи Светом Сави”
”Бакине Божићне приче”
”Десет Божијих заповести у сто прича”
"Васкршње приче"
Основна школа "Академик Миленко Шушић", Гуча
Светосавско звонце поново радује читаоце новом књигом, антологијом ”Звончићи Светом Сави”. Књига је замишљена као приручник за ученике, али и наставнике и вероучитеље. Књига се састоји од десет поглавља:
Живот Светог Саве
Средњевековни писци о Светом Сави
За млађи узраст
За старији узраст
Легенде
Стваралаштво младих – дечје стваралаштво
Народне песме о Светом Сави
Родољубиве песме
Драмски текстови
Песме са нотним текстовима
У сваком поглављу приказан је сажет и јасно изложен живот Светог Саве, а песме и прозни текстови су брижљиво одабрани и прилагођени деци млађег и старијег узраста. Приређивач књиге гђа Радмила Мишев се свесрдно потрудила да одговори на многобројне молбе вероучитеља и учитеља да на једном месту имају све о Светом Сави, што ће деци користити у свакодневном животу и раду и припремању светосавских прослава.
Легенде су из пера наших познатих књижевника, а драмски текстови су прилагођени извођењу у учионици и на сцени. Посебна вредност књиге су дечји радови објављивани у ”Светосавском звонцу” уназад десетак година.
Желећи да за најрадоснији хришћански празник обрадује своје читаоце, ”Светосавско звонце” је, са благословом Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја, издало антологију ”Бакине Божићне приче”. Приређивач књиге, главни и одговорни уредник Звонца, госпођа Радмила Мишев, је избор најлепших савремених и класичних божићних прича, ”Бакиних Божићних прича” проткала са много љубави и нежности.
Ова антологија на особен начин пружа сваком читаоцу могућност сагледавање лепоте Божићних празника приказане кроз пет целина: Рождество, Божићни обичаји, Бајке и легенде, Божићне приче и Вертеп и Божићне представе.
Колико је књига питка и разумљива у самом предговору открива нам ђакон мр Ивица Чаировић, који између осталог каже: ”Разумљив језик и стилска повезаносту овој збирци јасно указују на дугогодишњи рад на овој публикацији. Врло различито образовање и ”наизглед” неспојив контекст аутора прича, Радмила Мишев је вешто повезала у целину и на тај начин спојила корисно и душепољезно штиво са обичајима и дала овом раду свој ауторски печат”.
Светосавско звонце је, са благословом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, издало други наслов, књигу ”Десет Божијих заповести у сто прича” у едицији ”Еманул”. Ова књига за мале и велике, доживела је своје прво издање још 2007. године, које је распродато за месец дана. Због великог интерсовања читалаца, који су се стално распитивали када ће да се појавити ново издање књиге, редакција Светосавског звонца је донела одлуку да штампа друго издање.
Књига је пригодна као штиво које може да се чита у готово свим приликама, јер садржи теме на којима је постављен морални кодекс читаве планете, Божије заповести приказане су кроз сабране народне и уметничке приче из нашег народа и готово свих култура света.
Кроз ових сто прича, као животним предивом исплетено је искуство милиона наших предака и других народа, а читалац може кроз њу да допуни знање о Божијим заповестима и да на тај начин дозна и сагледа пут како да не поклекне пред силним искушењима овога света.
"Васкршње приче" |
Након ”Десет Божијих заповести у 100 прича", ”Бакиних Божићних прича” и ”Звончића Светом Сави”, Звонце је овом књигом испунила први део свог издавачког плана за 2015. годину. Самим тим је и заокружило и обрадило неке од најзатупљенијих тема у катихетском и обичајном животу нашег народа и Цркве, а то су: Божије заповести, догматски и обичајни смисао празновања Божића, прозно и лирско стваралаштво посвећено Светом Сави и сада тема духовног и животног значаја обележевања празника Васкрсења Господњег.
Књига је подељена по сегментима који обухватају: катихетски у делу који носи назив: ”О Васкрсу”, затим ”Васкршње легенде и бајке”, ”Васкршње приче” и приче сведочанстава о Божијој милости у делу који носи назив: ”Велика је милост Господња.”
четвртак, 9. фебруар 2017.
ХРИШЋАНСКЕ ПРИЧЕ: САЊАО САМ ДА РАЗГОВАРАМ СА АНЂЕЛОМ
- Ти си желео да разговараш са мном - рече анђео.
- Ако имаш времена - рекох.
Анђео се насмеши.
- Моје време је вечност. Шта си хтео да ме питаш?
- Молим те, реци ми, шта те највише изненађује код људи?
Анђео одговори.
- Што им је детињство досадно, па журе да одрасту, а кад одрасту, желели би да су деца, а неки се тако и понашају. - Што троше здравље да би стекли новац, а онда тај новац троше да би повратили здравље. - Што се боје будућности, заборављајући садашњост. На тај начин не живе ни у садашњости, ни у будућности. - Што живе као да никада неће умрети, а онда умиру као да никад нису ни живели.
Поћутасмо мало, а ја поново упитах:- Молим те, реци ми како да се понашам као родитељ? Чему је најважније да научим децу?
- Да науче да никога не могу присилити да их воли. Могу само волети.
- Да није добро упоређивати се са другима.
- Да није богат онај ко највише има, него онај коме најмање треба.
- Да науче како је довољно само неколико секунди да се дубоко повреди вољено биће, а потом су потребне године да се излечи.
- Да знају да постоје особе које их нежно воле, али то не знају или не могу да кажу и покажу!
- Да науче да се новцем може купити све осим љубави и здравља.
- Да науче да две особе могу да посматрају исту ствар, а да је виде различито.
- Да схвате да је прави пријатељ онај ко зна све о њима, а ипак их воли! Људи ће заборавити шта си рекао! Људи ће заборавити шта си учинио! Али, никада, никада неће заборавити каква си осећања у њима побудио!
СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ, бр. 8, 2016.
среда, 8. фебруар 2017.
”Бисерница” – нова књига Светосавског звонца
Зборник духовних, уметничких и народних песама за децу :”Бисерница”, је нови наслов који је са Благословом Светог Архијерејског Синода СПЦ, издало Светосавско звонце. Желећи да поуке, мисли и сведочења исказане кроз музику као најтананију пређу душе, сачува од модерних времена која великом брзином бришу сећања, Звонце је у ”Бисерници”, сабрало 112 песама које је од 2003. године сакупио сарадник редакције, велики музички педагог и зналац Симеон Мишев и које су објављиване у сваком броју часописа у последњих 13. година. Песме су подељене по тематским целинама: песме о Христу, Богородици, Божићу и Васкрсу, затим светитељима и Светоме Сави, духовне песме, родољубиве, дечије песме за разне узрасте, као и народне песме. Посебна вредност ове збирке се огледа у томе што се у њој налазе песме скоро непознате широј јавности, било оних из старијих или новијих времена. То су песме које су остале скривене већини хоровођа и музичких педагога. Пробрани стихови Јована Јовановића Змаја, Јована Грчића Миленка, Бранка Радичевића, Војислава Илића, Јована Суботића, Луке Сарића, Михаила Сретеновића, Ивана Мартиновића и Милорада Петровића – Сељанчице, отвориће свакоме шкрињу са непроцењивим благом, а кроз музику српских композитора Корнелија Станковића, др Милоја Милојевића, Владимира Каракашевића, Божидара Јоксимовића, као и Јосифа Цеи Војтеха Шистека, песнички импулс је употпуњен на најлепши и најприроднији начин.
извор: zvonce.spc.rs
извор: zvonce.spc.rs
уторак, 7. фебруар 2017.
понедељак, 6. фебруар 2017.
недеља, 5. фебруар 2017.
Пријавите се на:
Постови (Atom)