уторак, 29. јун 2021.

Видовдан – храмовна слава на Љубићу код Чачка

Дан крстоваскрсне радости којега створи Господ да се сећамо јунака који су животе положили на Kосову 28. јуна, обележен је као храмовна слава на Љубићу код Чачка.

   Братство храма је са свештенством, домаћином славе и верним народом, саслуживало свом Архијереју Епископу жичком Г. Г. Јустину који је началствовао литургијским сабрањем на Богом спасаваном и победоносном Љубићу у Храму Светог великомученика кнеза Лазара. Епископу су саслуживали: Архијерејски намесник трнавски Мирослав Петров, протојереј-ставрофор Миодраг Милидраг, протојереј Владан Милосављевић, протојереј Марко Мирковић, старешина храма Вазнесења Господњег у Чачку, протођакон Александар Грујовић и ђакон Стефан Медар.

   Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Г. Јустин се обратио сабрању пригодном беседом. Најпре је подсетио да је Видовдан највећи празник рода српског. Одељак из Јеванђеља читан на Светој Литургији позива нас на љубав међусобну и подсећа да, будући страни овом свету, свет не љуби оне који њему не припадају. То је показао и сам Господ јер је њега свет првог омрзнуо. Својим животом је прао грехе свих људи од постања до дана данашњег. Ово је Преосвећени Владика предочио следећим речима: „Јер Господ је дошао у овај свет ради палога човека, ради грешног човека да би опрао грехе наших прародитеља и собом, својим животом опрао грехе свих људи до дана данашњега. Јер они који признају Господа Христа за свога Бога и Спаситеља, они треба да прођу и тај крстоваскрсни пут којим је прошао сам Господ Бог наш.“

   Наш народ је сабрао све умне и духовне силе у слободарском Чачку који је одолевао агарјанском зулуму и показао битком на Љубићу да се определио за слободу ради ближњих. Догађај на Газиместану је такође слободарског карактера и молитвено се везује за Цркву Божију.

   Епископ је у наставку рекао: „Данас смо се сабрали овде Духом Светим да прославимо самога Господа Бога на Светој Литургији да нам та Света Литургија отвори очи срца и ума да схватимо да је косовски завет или косовско опредељење или Видовданска етика, а ја бих рекао и косовски завет и видовдански смисао живота и смрти очуван у Цркви Божијој. У њој су забележени сви догађаји који су важни за род људски почевши од Оваплоћења Христа до Његовог Другог доласка. Све су то историјске чињенице и догађаји. Највећи пак, догађај за нас православне Србе јесте Видовдан. Зато што смо се ми кроз Цара Лазара и његове јунаке једном за свагда определили за Царство Небеско, јер је он говорио: Царство земаљско је за малена, а Небеско увек и довека. И та реч која опонаша, оживљује реч Христову, живи у Цркви и чува се Црквом и зато је за нас Видовдан не просто једна историјска чињеница, један историјски догађај, као што није само историјски догађај битка на Љубићу 1815. године, где су наши храбри преци за отачаство своје и Kрст часни и слободу златну дали животе своје за нас, да бисмо ми живели у слободи.

   Али та слобода коју ми имамо данас често нас поробљује, јер како каже Свети Апостол Павле: Све ми је слободно, али није све на корист. Све ми је слободно, али нећу да ишта овлада мноме, мојим срцем, мојим осећањима, мојим бићем. И ово је дан када се ми опредељујемо, да видимо да ли смо за вечну истину, вечну правду, за истинског Бога или у нама има још везаности за овај привремени свет, за привремено битисање овде у овом видљивом свету. Морамо сами себи да поставимо ово питање и дамо одговор на њега.“

   Везивањем за косовске јунаке догађа се чудо да још постоји нада да ћемо у Призрену певати наше песме, притом никога не угрожавајући. То је уједно, по речима Владике, и велика обавеза према нашим прецима. Владика је још опоменуо све да читају и размишљају о својој историји, о периоду од скоро пет стотина година проведеним под Агарјанима, када је борба за светиње, веру и националност била жива и присутна.

   – Живећи по ономе што су нам оставили наши преци, обуцимо се у силу са висине, живимо вољом и жељом каквима су живели наши преци, рекао је Владика Јустин.

   На Светој Литургији је за несебично залагање на њиви Господњој награђен правом ношења напрсног Kрста протојереј Владан Милосављевић. Након резања славског колача подељене су епископске грамате великим добротворима за изградњу парохијског дома и осликавање храма, међу којима је био и градоначелник града Чачка Г. Милун Тодоровић. Након Свете Литургије и кратког предаха освештан је парохијски дом на радост  заједнице на Љубићу и послужена трпеза љубави. Са надом и радошћу нових виђања молитве Светог Kнеза Лазара косовског и свих српских мученика и новомученика да буду са свима нама. На многе године!

  старешина храма јереј Бојан Сујић

   извор: eparhija-zicka.rs

понедељак, 28. јун 2021.

Прослава Видовдана у Вичи

Други пут за редом је одржана манифестација „Видовдански духовни сусрети у Вичи“ на Видовдан 28. јуна 2021. у селу Вича.

   Видовдан као сабирно сочиво у себи сажима целокупан дух српског народа. Својим огромним значајем, кроз историју је обасјавао пут српском народу показујући шта је његова богомдана мисија. У бурним временима су управо Видовдан и косовски завет били једина светла тачка у очима српског народа, која га је утврдила и ојачала на светосавском путу. Народ Виче и околине свестан ове реалности управо је изабрао Видовдан за своје окупљање.

    Од незабележених тренутака у давној историји, становништво ових крајева традиционално се окупљало управо на Видовдан, приређујући сабор у селу Вича. У новија времена, поучени примером наших предака, а свесни значаја Видовдана за целокупно српство подигли смо његово обележавање на виши ниво. И ове године са благословом Епископа жичког Г. Јустина, приређена је духовно-културна манифестација „Видовдански духовни сусрети у Вичи“.
   Из литургијског сабрања као основе, отпочело је обележавање празника.
   Свету Литургију служио је парох вички, јереј Немања Матејић, уз присуство и учешће многобројних житеља Виче. Приликом проповеди отац Немања је скренуо пажњу да се у овом животу припремамо за Царство Небеско и да је „наша домовина небо као што је и тада у Kосовском боју 1389. царство Лазарево било – само небо.“ Истакнута је важност Видовдана као највећег српског празника, кога је о. Јустин Ћелијски  упоредио са Великим Петком.
   Приликом сабрања одржан је и парастос, за све мештане вичке парохије који су у многобројним ратовима страдали за слободу, дајући своје животе попут Светог кнеза Лазара. Прочитана су и споменута у молитви њихова имена.
      Након предаха и послужења отпочео је и културни програм, који је ове године протекао у знаку обележавања деведесет година од освећења вичке цркве које је извршио владика Јефрем Бојовић 1931. поводом чега је у припреми и пригодна монографија.
   Епске народне песме о Видовдану рецитовали су запажени драмски уметници из Београда глумац Милан-Цаци Михаиловић и  глумица Биљана Ђуровић. Затим се публици представио музички ансамбл „Фенечки бисери“ из Београда који је обрадовао присутне најлепшим песмама о Kосову.
 Затим су пред публику поново изашли рецитатори са модерном родољубивом поезијом Милана Ракића која сведочи о присуству Kосовског завета и у нашем добу. Овогодишње сабрање завршило се музиком. Присутни су на крају заједно са музичком групом отпевали песме „Пећка кандила “ и „Са Kосова зора свиће"
Обележавање су помогли Дом културе у Гучи и фабрика „Милан Благојевић“ у Лучанима. Манифестација коју је водила Марија Неранџић завршила се погледом на Видовдан кроз призму поезије и музике, који су код свих присутних побудили емоције, док је лепо време остављало утисак Божијег благослова.

Алекса Kовачевић
извор: eparhija-zicka.rs

ВИДОВДАНСКИ ЈУНАК

Никола Ковачевић, Лучани
Цртеж из 1974. године

ФЕНЕЧКИ БИСЕРИ, Коларчева задужбина, Београд, мај, 2021.

Храм Светог пророка Илије, Вича код Гуче
Видовдан, 2021.

БОЖЕ ПРАВДЕ

Наше Kосовке девојке показале да у њима косовско и метохијско срце куца! Ово је поклон отачаству за Видовдан! Златне Српкиње побеђују на спортском Газиместану! Побеђује Србија! Живела Србија!

игуман Петар (Драгојловић)

– Част је представљати Србију на свету! Домовина се брани лепотом и чашжу и знањем, домовина се брани животом и лепим васпитањем. А ми домовину представљамо сваког лета са највећим поштовањем. Хвала Београду Србији и Републици Српској- поручила је Соња Васић.

среда, 23. јун 2021.

ИЗАБЕРИ ВЕРОНАУКУ: Богослужење као педагог


Емисију преузми:

   Циљ и смисао човековог боравка и живота на земљи први су корак за исправно разумевање педагогије. У зависности од тога шта човек постави себи за циљ у животу, човеков избор се директно одражава и на његову педагогију. Иако је општеприхваћено да је циљ педагогије „свестран развој личности”, развоју личности се приступа на различите начине и преко различитих медијума, што је, пак, увек друштвено-историјски условљено. За хришћанску педагогију циљ педагогије је такође „свестран развој личности”, с том разликом да развој личности превазилази историјске оквире и границе, док је коначан циљ педагогије формирање „новог човека”, „христоликог” и „обоженог”. Хришћанска педагогија, иако је и она, у одређеној мери, друштвено-историјски условљена, увек је есхатолошка, тојест њу увек условљава будуће Царство Божје, које и јесте циљ и смисао човековог боравка и живота на земљи. Kа њему нас, „овде и сада”, узводи богослужење, предукус Царства Божјег.

   Ново издање емисије „Изабери веронауку” осмишљено је као кључ који ће откључати ову доста захтевну тему. У разговору са нашим данашњим гостом, вероучитељем Гимназије „Јован Јовановић Змај”, господином Иваном Kостићем, отворена је тема „богослужење као педагог”, кроз коју је нашим слушаоцима омогућено да се упознају са педагогијом и богослужењем, химнама и појањем, који човека узводе ка Царству Небеском, чинећи га достојним грађанином Царства Божјег.

   Уз нашег госта, господина Ивана Kостића, данашњу епизоду увеличали су и изабраници учитељице Снежане Јаковљевић, ученици 4-ц разреда ОШ „Петар Kочић” у Темерину, који су за нас припремили неколико химни, о којима је говорио и наш данашњи гост, а које, уз појање, представљају педагошки богослужбени садржај уз помоћ којег нас богослужење узводи у Царство небеско. Последње минуте данашње епизоде украсио је Лука Леђанац, ученик трећег разреда Гимназије „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду, који је за нас прочитао поучан одељак из књиге „О васпитању деце”, светог Порфирија Kавсокаливита. Захваљујући свима њима, данашња емисија постаје право педагошко благо, које нас упућује на богослужење и породицу, називану још и „мала Црква” или „домаћа Црква”, као на два најважнија педагога. Kроз њих педагогија постаје хришћанска педагогија, која развија човекову личност „у меру раста висине Христове” (Еф 4, 13).

  Аутор и водитељ: вероучитељ Ђорђе Гојић

   извор: eparhijabacka.info

"ВИДОВДАНСКИ ДУХОВНИ СУСРЕТИ У ВИЧИ"

Драги парохијани, пријатељи, браћо и сестре,
с радошћу вас обавештавам да ће се на Видовдан 28.јуна у Вичи са почетком у 10:30 одржати друга по реду манифестација "Видовдански духовни сусрети у Вичи".
Позивам вас да молитвено прославимо Видовдан, у коме ћемо одслужити и парастос за упокојење душа свих парохијана, и након молитве одржаће се културно-уметнички програм.

свештеник Немања Матејић

понедељак, 21. јун 2021.

ОД ОГЊЕНИХ ЈЕЗИКА РОЂЕНА

КО СВЕ ЧИТА СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ

 

СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ, бр. 6, 2021.
Основна школа "Академик Миленко Шушић", Гуча

Задушнице у Гучи

У суботу 19. јуна служена је Света Литургија, а у наставку парастос за преминулу браћу и сестре. Хвала Богу за сваке задушнице све је више и више  наших парохијана који доносе жито у цркву за задушнице. Са надом да ће и они који до сада нису доносили жито почети да доносе. Братство Храма Светог Архангела Гаврила Гуча.

   извор: svarhgavrilo

недеља, 20. јун 2021.

Духовданска литија у драгачевском селу Вичи

Дана 20. 6. 2021, на празник Силаска Светога Духа на апостоле, у драгачевском селу Вичи одржана је друга по реду литија кроз сеоске улице. Обележавање празника започето је литургијски, у присуству великог броја народа и гостију са стране. Многи верни приступили су Светој Чаши, те су сјединивши се са Христом у пуном смислу прославили овај величанствени празник, који се сматра рођенданом Цркве.

    Отац Немања Матејић, парох вички, у својој беседи нагласио је значај организовања литија, које се спроводе још од самих почетака хришћанства. У Вичи литије нису организоване дуго година, све до прошле године, када је отац Немања подстакао парохијане да сви заједно организују овакав догађај на празник Духова. Такође, говорио је о неопходности одржавања подарене нам благодати Светога Духа. Христос нас је позвао да будемо савршени, те нас је привео Свом небеском Оцу. Управо данас је празник када се сећамо силаска Светог Духа на апостоле у виду пламених језика, након чега су они почели активно проповедати Реч Христову на просторима Римског Царства, али и шире. Многи од Христових ученика су мученички страдали, али су упркос томе Литургије редовно служене и хришћани су их посећивали.

    Отац Немања је позвао народ да се угледа на најстарије хришћанске заједнице, у којима су одржаване службе Богу иако је то било забрањено. Указао је на чињеницу да данас није забрањено да одлазимо у Цркву, али се то не чини у довољној мери, чиме се занемарује значај остваривања реалне заједнице са Богом, која се може успоставити на Литургији. После службе Божије започета је литија, у којој су учествовали и ученици ОШ „Марко Пајић“ у Вичи. Ученици су носили иконе и певали духовне и родољубиве песме. Након повратка у порту Храма Светог пророка Илије, подељена је нафора и уприличено пригодно послужење.

    Дарко Стевановић, дипл. теолог

      извор: eparhija-zicka.rs

Лист Храм бр. 69: О заблудама секти

 


Храм Светог Саве, Краљево
извор: eparhija-zicka.rs

ТРОЈИЦЕ ПРЕСВЕТА

 

Манастир Свете Тројице, Дучаловићи, Драгачево
Тројице, 20.6.2021.

субота, 19. јун 2021.

ДУХОВДАН, ТРОЈИЦЕ, ПЕДЕСЕТНИЦА - 20,21 и 22. јун

Дан када је Дух Свети сишао на апостоле у облику раздељених огњених језика назива се ДУХОВДАН, ТРОЈИЦЕ ИЛИ ПЕДЕСЕТНИЦА и празнује се 50. дан после Васкрсења Христовог.

    Наиме, у недељу 50. дан после Васкрса (односно десетог дана после Христовог Вазнесења на небо), сви апостоли су се окупили у једној кући на брду Сиону, изнад Јерусалима. Изнад куће "уједанпут настаде шум са неба као хујање силнога ветра, и напуни сав дом где они сеђаху; И показаше им се раздељени језици као огњени, и сиђе по један на свакога од њих. И испунише се сви Духа Светога и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше да казују" (Дап 2, 1-4).

   Испуњени Духом Светим, апостоли су се осећали као препорођени.

   Тада, апостол Петар одржи говор окупљеном народу и том приликом у Христа је поверовало и крстило се три хиљаде људи. Након што је Дух Свети сишао на ученике у виду огњених или ватрених језичака, они су почели, без имало страха, проповедати Христову науку по целом свету. Духови су покретан празник и слави се три дана. Овај празник сматра се рођенданом Христове Цркве.

Литија у Вичи, 2020.
   Обичаји за Духовдан

   Обичај је да се на овај празник у наше храмове и домове уноси освећена зелена трава и цвеће. У продужетку Свете Литургије чита се Молитва, Призив Светом Духу. За то време верни народ клечи и плете венце од траве и цвећа. Ови венци се носе кући и стављају поред иконе и кандила на зид.


   Драган Ђурић 

   СВЕТОСАВСKО ЗВОНЦЕ, бр. 6, 2016.

Манастир Свете Тројице
Дучаловићи, Драгачево
2020.

петак, 18. јун 2021.

Јовање - Никоље - Благовештење

                                                                

УЧЕНИЦИ ВЕРОНАУКЕ ИЗ
ИЗДВОЈЕНИХ ОДЕЉЕЊА- 
ОШ "АКАДЕМИК МИЛЕНКО ШУШИЋ", Гуча
ЈОВАЊСКА БРЗОПОМОЋНИЦА

среда, 16. јун 2021.

ПОПУТ ПРОРОКА ЈОНЕ: АМЕРИКАНЦА КИТ ПРОГУТАО И ИСПЉУНУО


Ронилац Мајкл Пакард (56) преживио је када је ухваћен код обала Масачусетса (САД) у устима кита грбавца. Животиња је затим испљунула човека уназад.

   Мајкл Пакард каже да је ронио на дубини од око 14 метара у водама близу места Provincetown, у Massachussetsu, када му се све „замрачило“.

   „Одједном сам осетио невероватно јак трзај, следеће што сам приметио био је потпуни мрак ... Могао сам да осетим да се крећем и да кит стеже мишиће у устима“, рекао је спашени рибар.

  Према Пакардовим речима, испрва је мислио да га је појела ајкула, али је онда, због недостатка зуба, схватио да је у устима кита. Будући да је био у грлу животиње, мушкарац је рекао да је размишљао о смрти и сећао се своје деце.Ронилац је поновио да је у устима кита провео 30 до 40 секунди те да је био готово па уверен да ће умрети.

   Пакард процењује да је у китовим устима био око 30 секунди, али је могао дисати, пошто је и даље имао ронилачку опрему. Онда је кит изронио, протресао главом и испљунуо га.

   Пакарда је спасио колега из чамца на површини мора.

   „Видио сам светло и ускоро сам био ван воде“, испричао је...

   Међутим, кит се, рекао је, осећао нелагодно и одлучио је да га испљуне. Пакард је сада у болници. Лекари су дијагностиковали оштећење меког ткива, али нису пронашли озбиљне повреде или преломе.

   Јооке Robbins, директорица студија о киту грбавцу у Центру за морске студије у Provincetownu каже да нема разлога да сумња у ову причу.

   Robbins тврди да никада није чула за случај ове врсте, али да је веома могуће да се Пакард „нашао на погрешном месту и у погрешно време“.

   „Не јерујем да је лаж, јер познајем људе о којима се овд‌е ради… Имам сваки разлог да верујем да је ово истина“, рекла је Роббинс за АФП.

„Kада китови лове, јуришају напред, отворе уста и усисавају рибу и воду великом брзином“, каже, те додаје да имају велика иста, али не и грло, тако да су мале шансе да прогутају човека.

„Важно је да људи знају да је, када виде кита, најбоље држати добру дистанцу. Kитови морају имати простора“, додала је.

   ​"Kиту још нисам дао име, а мене много људи сада зове‘Јона", нашалио се Мајкл Пакард.

   Слично се догодило библијском пророку Јони. Наиме, пророка Јону, по заповести Господњој, прогутао је кит. Јона је провео у трбуху кита три дана и три ноћи. Налазећи се жив у трбуху кита, али у смртној невољи и опасности, Јона се покајао, и завапио ка Господу из утробе кита као из гроба, молећи се Господу и кајући се за грех свој и обећавајући да ће извршити заповест Господњу. Милосрдни Господ услиши молитву Јонину, и заповеди киту, те избљува Јону на земљу (Јон 2, 1-11). Обревши се на земљи, и угледавши светлост дана и небо и земљу и море, Јона узнесе свесрдну благодарност Богу што га избави од смрти.

   извор: www.vjeronauka.net

уторак, 15. јун 2021.

1.000 КЊИГА НА ЋИРИЛИЦИ


За нашу децу, за њихову писменост, словесност и морално васпитање .... подржавајући ову акцију помажете формирање библиотеке у месту Риђани у Далмацији за око 350 српске деце.

недеља, 13. јун 2021.

БОЖЕ ПРАВДЕ


Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије гледао је 13. јуна 2021. године, у Бујановцу са децом Зорана и Јелене Тасић: Марјаном, Нелом, Дијаном, Анђелом и Александром, финале Ролан Гароса у Паризу.
Патријарх и малишани су навијали за славног српског тенисера Новака Ђоковића који је још једном обрадовао наш народ победивши на једном од најпризнатијих турнира. Његова Светост Патријарх је данас посетио више многодетних породица у Бујановцу и свима доделио издашну помоћ.
                                            13.6.2021.

2016.

Литија у Лучанима

НЕДЕЉА ОТАЦА СЕДМОГ ВАСЕЉЕНСКОГ САБОРА
13.6.2021.

Храм Успења Пресвете Богородице у изградњи

Литија у Грабу


   У Недељу Светих Отаца Првог Васељенског Сабора након Свете Литургије која је служена у храму Светих апостола Петра и Павла на планини Јелици окупљени народ села Граб са својим пастиром оцем Гораном кренули су у крсну литију!
   Данашњи празник мештани села Граб прослављају као Сеоску Славу у народу познатију као ОБЕТИНА!
   Помоливши се код крсних записа заблагодарисмо Богу на свим даровима која нам је подарио до сада и заискасмо да преостали део године буде плодоносан и погодан за све радове на пољима,њивама,воћњацима и малињацима који нам предстоје!
   Молитвама Светих Отаца наших Господе Исусу Христе Боже наш помилуј и спаси све нас!

Молитва за Београд: Спасовданска литија


преузми везу:

Молитва за Београд: Највећи молитвени скуп у историји престонице

петак, 11. јун 2021.

Спасовдан у Чачку

СПАСОВДАНСКА ЛИТИЈА У БЕОГРАДУ, 10.6.2021.

                                                                                    
Ученици ОШ "Вук Караџић", Београд

   Захвални Богу, Цркви, родитељима и деци на овом дивном дану и литијској, молитвеном и свенародном дружењу у вери, јединству и слози. 
   Нашему мудром патријарху Порфирију на многе и добре године, што је веома успешно и благовремено благословио и организовао достојанствену литију поводом славе града Београда!

У видеу се користи мелодички и појачки Спасовданска химна - 
тропар гласа 4. Вазнесењу Господњем:

ЦСЛ:

Вознесалсја јеси во славје Христе Боже наш,
радост сотворивиј учеником,
објетованијем свјатаго Духа,
извјешченим им бившим благословенијем,
јако Ти јеси Син Божји,
Избавитељ мира.

СРП:  

Вазнео си се у слави Христе Боже наш,
радост учинивши ученицама,
обећањем Духа Светога,
пошто их претходно утврди благословом,
јер Ти си Син Божији,
Избавитељ света.

Вероучитељ Милош

www.spc.rs