петак, 5. јун 2020.

ДУХОВДАН, ТРОЈИЦЕ, ПЕДЕСЕТНИЦА - 7, 8 и 9. јун

   Дан када је Дух Свети сишао на апостоле у облику раздељених огњених језика назива се ДУХОВДАН, ТРОЈИЦЕ ИЛИ ПЕДЕСЕТНИЦА и празнује се 50. дан после Васкрсења Христовог.
   Наиме, у недељу 50. дан после Васкрса (односно десетог дана после Христовог Вазнесења на небо), сви апостоли су се окупили у једној кући на брду Сиону, изнад Јерусалима. Изнад куће "уједанпут настаде шум са неба као хујање силнога ветра, и напуни сав дом где они сеђаху; И показаше им се раздељени језици као огњени, и сиђе по један на свакога од њих. И испунише се сви Духа Светога и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше да казују" (Дап 2, 1-4).
   Испуњени Духом Светим, апостоли су се осећали као препорођени.
   Тада, апостол Петар одржи говор окупљеном народу и том приликом у Христа је поверовало и крстило се три хиљаде људи. Након што је Дух Свети сишао на ученике у виду огњених или ватрених језичака, они су почели, без имало страха, проповедати Христову науку по целом свету. Духови су покретан празник и слави се три дана. Овај празник сматра се рођенданом Христове Цркве.

   Обичаји за Духовдан

  Обичај је да се на овај празник у наше храмове и домове уноси освећена зелена трава и цвеће. У продужетку Свете Литургије чита се Молитва, Призив Светом Духу. За то време верни народ клечи и плете венце од траве и цвећа. Ови венци се носе кући и стављају поред иконе и кандила на зид.

   Драган Ђурић 
   СВЕТОСАВСKО ЗВОНЦЕ, бр. 6, 2016.
                                                  ТРОПАР ПРАЗНИКА
Благословен јеси Христе Боже наш, Kоји си показао Апостоле премудрим ловцима, пославши им Духа Светог. Помоћу њих си задобио Васељену, Човекољупче слава Ти!
   Час је резервисан је за основце, али и све оне који желе да се на овај начин ближе упознају са основама наше Православне вере хришћанске.

   Час веронауке за основце који овом приликом емитујемо обрађује тему рођендана цркве - Педесетницу, Силазак Светога Духа на апостоле, а представља га вероучитељ, ђакон Јован Васић.

Нема коментара:

Постави коментар